גם אני מתרגשת ומאותגרת בכל תחילת שנה, פוסט לתלמידים ולמורים שבנו

בכל תחילת סדנה אני נכנסת לסטודיו ובלבי אני נושאת תפילה קטנה, שגם הפעם יקרה, הקסם של האימפרוביזציה. כי למרות כל השנים ואין ספור סדנאות וקורסים שהעברתי, עדין עולה בי השאלה, מלווה בחשש והתרגשות: האם גם הפעם זה יקרה?

לייצר תחושה של קבוצה בקרב אנשים זרים המגיעים ממקומות שונים בחיים ובארץ, בגילאים שונים, בעלי ניסיון תנועתי / מחולי שונה ובעיקר עם צפיות שונות מהסדנה, השיעור או הקורס, זה לא עניין של מה בכך. אני שומעת דרך הגוף של כל אחד מהם את הטקסטים שעוברים בראש, אצל חלקם סקרנות, אצל אחרים חשדנות, חששות ואפילו פחדים, לכל אחד היסטוריה שונה ובדרך כלל גם משאלת לב כמוסה.

אני שומעת ומנסה לתת מקום לכולם, לכל מה שקיים כעת, ועם זאת להישאר בסנטר שלי, בגוף, עם כל הידע והחדווה שיש בי, כדי לאפשר לכל אחד ואחת מהם לעבור מסע מיוחד, משמעותי, כנה ומהנה.

השיעור הראשון הוא המאתגר ביותר, הכל זר, אני חדשה לרב המשתתפים, הם זרים זה לזה, המקום חדש, כולם עוד בודקים, בוחנים, מנסים להבין אם ההמלצה שקיבלו על הסדנה ועליי רלוונטית עבורם. מי שטרחו להגיע, בחרו לשים בצד את כל עיסוקי היומיום ולפנות את הזמן לכך, חלקם אף בחרו להניח לרעשי הרקע והיומיום ולפנות מקום לתהליך התחברות פנימה, אל עצמם.

בכל פעם מחדש אני מודה ונרגשת מכך שכל המבטים מופנים אליי, עם הציפייה שאני אוביל אל תוך חוויה בטוחה ומאתגרת בו זמנית.

מתוך הניסיון שלי וההתמודדות בפעם המי יודע כמה עם הרגע הזה, אני שמחה לשתף בכמה המלצות למורים המתחילים השנה הובלה של קבוצה חדשה:

  1. תנו לעצמכם ולתלמידים זמן להגיע. בסטודיו אנחנו קוראים לזהArriving, זה לוקח זמן.
  2. בהתחלה של כל קורס יש המון התרגשות, לכן לא נרצה להאיץ את הקצב או להלהיב, להפך, טוב להאט את המקצב, לדבר באופן איטי ורגוע להעניק למשתתפים ביטחון ולבנות יסודות טובים ללמידה גם אחרי שההתלהבות של ההתחלה תדעך.
  3. אם יש  צורך במעגל שמות, עשו אותו קצר. עדיף לדבר אחרי שזזנו והכרנו דרך תנועה, זה מביא יותר כנות ופתיחות לשיחה.
  4. כשאתם מדבירם בתחילת השיעור של תחילת קורס, עיקר תשומת הלב והאנרגיה של התלמידים מושקעות בפענוח של מי אתם, רובם לא באמת קשובים לתוכן הדברים. לכן, את הדברים החשובים באמת, שמרו לסוף.
  5. אל תחששו להבהיר מהם הגבולות שלכם כבר בהתחלה. לדוגמא, לי באופן אישי מאוד מפריע כשיש דיבורים של תלמידים יחד איתי, לכן אני אומרת כבר בהתחלה, לפעמים בהזדמנות הראשונה שמישהו מדבר בזמן הסבר שלי, שאני לא מקבלת דיבורים יחד איתי או יציאה מהסטודיו בזמן הסבר. יחד עם זאת אני גם מרגיעה – שיהיה זמן לשאלות ותהיה הפסקה לשתיה ושירותים.  חשוב להבהיר את הכללים בשיעור, שיאפשרו אווירת לימודים נכונה לתפיסתכם.
  6. אנשים בסוף השיעור אוהבים לדבר עם המורה, הזמינו אותם לדבר אתכם, ואם יש תור תמיד אפשר לקבוע שיחה בטלפון. חשוב לייצר מסגרת זמן בה התלמיד יכול לשאול ולהתייעץ.
  7. אומץ!!! להיות מורה זה להסכים להוביל, להסכים להוביל זה לקבל החלטות ולהיות חשופים לאלו שיאהבו ואלו שלא יאהבו אתכם. תלמדו באומץ את מה שאתם מאמינים בו. היכנסו לסטודיו מלאי אנרגיה והתלהבות, זו מתנה ללמוד ומתנה ללמד.

אז בפתחה של שנה חדשה אני רוצה להודות לכל התלמידים הוותיקים והחדשים שנותנים בנו את אמונם ובוחרים להתמסר לתהליך, לדרך חדשה-ישנה של הקשבה וגילוי באמצעות התנועה והאימפרוביזציה.
מאחלות לכל המורים ולכל התלמידים שבנו שתהיה שנה משמעותית, של צמיחה והגשמה בכל אשר נבחר.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>